De EU is een nieuwe richting ingeslagen om de interne markt te beschermen en de pakketstroom van buiten de EU beheersbaar te houden. Met nieuwe maatregelen richt de EU zich op beperking van het aantal e-commercezendingen en het stimuleren van beter controleerbare zendingen, waarmee handhaving wordt ondersteund. Zo wordt de vrijstelling voor kleine zendingen afgeschaft waarbij pakketten van minder dan € 150 waren vrijgesteld van invoerrechten. Voor dit soort zendingen is een vast invoerrecht voorgesteld van € 3. Omdat de implementatie van EU‑maatregelen lang op zich liet wachten, overwogen verschillende lidstaten in de tussentijd om een nationale handling fee in te voeren.

Juridische aspecten
Ook Nederland wilde een nationale handling fee invoeren van € 2 per aangifteregel. Maar daarop kwam veel kritiek, zowel vanuit de Afdeling advisering van de Raad van State, als vanuit de markt en de NOB. De invoering van de handling fee zou juridisch kwetsbaar zijn. Zo is er geen echte tegenprestatie: de controleactiviteiten dienen een algemeen belang en leveren de betaler geen duidelijk individueel voordeel op. Importeurs hebben ook geen reële keuze; wie invoert, móét douaneformaliteiten doorlopen. Dat ondergraaft het karakter van een vrijwillige vergoeding voor een dienst. Ook wordt gewezen op de spanning met het Unierecht. Het argument ‘andere lidstaten doen het ook’ helpt niet: een lidstaat kan een inbreuk op EU‑recht niet rechtvaardigen door te wijzen op vergelijkbare maatregelen elders. Na uitstel kiest het kabinet er uiteindelijk voor de nationale handling fee te laten varen. Per 1 november a.s. wordt de vrijstelling voor kleine zendingen (zendingen tot € 150) daadwerkelijk afgeschaft en gaat het vaste invoerrecht van € 3 per aangifteregel gelden. Bovendien komt er naar verwachting per 1 november een EU‑brede handling fee.

Tip
E‑commerceklanten krijgen vanaf 1 november 2026 te maken met hogere kosten en meer toezicht via Europese instrumenten. Breng voor hen nu al in kaart hoeveel zendingen onder de € 150 via niet‑EU‑platforms lopen en via welke logistieke routes. Gebruik die informatie om de impact door te rekenen van de komende afschaffing van de vrijstelling voor kleine zendingen, de vaste invoerheffing en de EU‑brede handling fee. Zo kun je hen vroegtijdig helpen om te bepalen of aanpassingen nodig zijn in hun bedrijfsvoering (prijzen, marges en logistiek). Neem ook de samenwerking met platforms en fulfilment‑partners mee in het gesprek.