opoffering woonbestemming oude woning leidt tot afwaardering
Gepubliceerd op: 21 december 2018
een landbouwer rekent de bedrijfswoning tot zijn privévermogen. in 2008 laat hij op een ander perceel grond een nieuwe woning bouwen, die hij tot het ondernemingsvermogen rekent. hij is daardoor verplicht om de woonbestemming van de oude woning op te geven, omdat het bestemmingsplan maar één woning op de percelen toestaat. de waardedaling van € 50.000 die daarvan het gevolg is, activeert hij op de balans van zijn onderneming. als hij in 2012 een vof aangaat met zijn vrouw, brengt hij de nieuwe woning over naar privé tegen de waarde bewoond. de waardedaling brengt hij daarbij ook ten laste van zijn winst. terecht, oordeelt rechtbank zeeland-west-brabant.
de rechtbank oordeelt dat de landbouwer de woonbestemming van de oude woning heeft opgeofferd voor de woonbestemming van de nieuwe woning. de waardedaling behoort daardoor tot de waarde van de nieuwe woning, die tot het ondernemingsvermogen wordt gerekend.
bij de overbrenging naar privé mag echter niet de waarde bewoond (65% van de vrije waarde x een leeftijdsfactor) worden toegepast, zoals bedoeld in het besluit cpp2009/1092m. de landbouwer is namelijk niet verplicht om de woning naar privé over te brengen, omdat het aangaan van een vof niet kwalificeert als een bijzondere omstandigheid die daartoe verplicht.